Paschalna pełnia, czyli w linii prostej ze Słońcem i Ziemią.....

Od przedwczoraj Superksiężyc jest w perygeum orbity - co oznacza najmniejszą odległość od Ziemi w której się znajduje oraz położenie  w jednej prostej linii ze Słońcem i Ziemią. Nazwę "Superksiężyc" jako określenie tego zjawiska ( muszą zaistnieć jednocześnie dwa powyższe warunki ) wprowadził do obiegu astrolog Richard Nolle.
Pełnia ma również znaczenie w odniesieniu do świąt Wielkiej Nocy. Data świąt  wyznaczana  jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca nazywanej również paschalną pełnią Księżyca.

Z okazji nadchodzących świąt życzę Wam :


Radosnych Świąt Wielkiej Nocy
wypełnionych nadzieją i wiarą, 

smacznego jajka , wesołego królika,
a w lany poniedziałek wody pełen dzbanek



Więc teraz Superksiężyc z telefonu ....


drugie ujęcie ( nie zanudzam ?, przecież to drugie prawie takie samo jak pierwsze...), ale na żywo Księżyc był naprawdę ogromny i lekko żółtawo-pomarańczowy czego zdjęcia nie oddają.


i niebo w tę samą paschalną pełnię (na łączeniu nieboskłonu z horyzontem utworzył się pas niesamowitych barw w odcieniach pomarańczu, czerwieni, śliwki, fioletu i brązu )


z trochę innej beczki ( bo przecież wiosna )



Z okazji świat zachęcam do wirtualnego oglądnięcia renesansowego fresku "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci, który znajduje się w Mediolanie w kościele Santa Maria delle Grazie. Wielkie dzieło Leonardo jest jednym z najczęściej odwiedzanych  przez turystów. Ma ogromne rozmiary 880cm na 440cm , a Leonardo zastosował eksperymentalną unikalną technikę do stworzenia dzieła  - tłustą temperę i inne oleiste spoiwa na tynku. Renowacja dzieła trwała ponad 20 lat i była  bardzo zaawansowana technologicznie.

Wesołego Alleluja !





Komentarze