Panorama Beskidu - Lubomir , Łysina z końmi w tle

W jednej  z niedalekich stadnin  blisko ogrodzenia  pasły się na łące konie . To takie mądre , piekne  zwierzęta , które ciężko pracują, pomagają ludziom  i dodatkowo  przynoszą im  rozrywkę. O ile w obecnych czasach  wykorzystywanie koni w celach rekreacyjnych mi nie przeszkadza, to z coraz większym krytycyzmem patrze na zawody z ich udziałem - tresura , kontuzje - po co to komuś potrzebne - raczej nie koniom.


Ze stadniny rozciąga się fantastyczny widok na panoramę Beskidy Wyspowego , Makowskiego. Żywieckiego. Przy dobrej pogodzie widać Tatry Słowackie.
Np. idealnie widać szczyty Lubomir i Łysina. ( na zdjęciu  z lewej strony , po prawej stronie)



"Lubomir jest najwyzszym szczytem Pasma Lubomira i Łysiny , znajduje się na jego wschodnim końcu, jego południowo-wschodnie stoki opadają do Przełęczy Jaworzyce. Stoki północne są bardziej strome od południowych. Z masywu Lubomira wypływa kilka potoków : Niedzwiadek ( dopływ Kasinianki) oraz Lipnik i Smarkawka (dopływy Krzyworzeki). W naukowo opracowanej regionalizacji Polski według Jerzego Kondrackiego całe Pasmo Lubomira i Łysiny należy do Beskidu Wyspowego. Na mapach często zaliczane jest do do Beskidu Makowskiego, w przewodnikach zwykle jednak opisywane jest właśnie razem z Beskidem Wyspowym.

Opis szczytu i szczypta historii
Wierzchołek  Lubomira jest całkowicie zalesiony , więc pozbawiony widoków. W 1922r. na szczycie Lubomira (wówczas Łysiny), na dawnej polanie Przygoleż wybudowano z inicjatywy prof. Tadeusza Banachiewicza niewielkie obserwatorium astronomiczne - jedno z dwóch w ówczesnych polskich Karpatach. Podczas wojny Pasmo Lubomira i Łysiny było miejscem stacjonowania oddziałów partyzanckich. W ramach spowodowanych tym faktem represji obserwatorium wraz ze znajdującym się obok budynkiem mieszkalnym zostało przez Niemców spalone we wrześniu 1944 roku. Jedynymi ocalałymi fragmentami zabudowań starego obserwatorium są betonowe schody oraz podstawa teleskopu. Latem 2006 roku, obok pozostałości przedwojennego obserwatorium, na miejscu fundamentów budynku mieszkalnego, rozpoczęto budowę nowego obserwatorium astronomicznego. Dnia 16 października 2007 roku miało miejsce uroczyste otwarcie obiektu - Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze."
żródło : wikipedia.



Komentarze